افراد در بازه‌های مختلف از زندگی و در شرایط مختلف، به دنبال ایجاد شرایط مطمئن مالی برای خود و خانواده خود هستند. یکی از راه‌های تامین و حفظ آتیه مالی خانواده و فرد، بیمه زندگی است. بیمه زندگی که امروزه در سراسر جهان طرفداران زیادی دارد، در انواع مختلف و با پوشش‌های متنوع ارائه می‌شود تا در شرایط مختلف اعم از وقوع حوادث سرپرست خانواده، بازنشستگی، بیماری و … پشتوانه مالی مناسبی برای تمام اعضای خانواده فراهم کند.

 

سه دلیل عمده استفاده افراد از بیمه زندگی عبارتند از:

تامین آتیه و سرمایه در زمان بازنشستگی، از کارافتادگی یا پیری

تامین آتیه و سرمایه افراد خانواده در صورت وقوع حادثه برای سرپرست خانواده

استفاده از پوشش‌های مختلف برای جبران هزینه‌های مالی در شرایط خاص

عوامل تعیین کننده نرخ و شرایط بیمه زندگی

شرکت‌های بیمه برای جلوگیری از ایجاد ضرر مالی و ادامه فعالیت به شکل بلندمدت شرایط خاصی را برای تخصیص بیمه‌نامه زندگی ایجاد کرده‌اند. این شرایط به خصوص از این نظر اهمیت دارد که این بیمه، بیمه‌ی بلندمدت است و در صورت انحلال شرکت بیمه امکان ادامه سرمایه‌گذاری از بین می‌رود.

 

عوامل تعیین کننده شرایط بیمه‌نامه‌ زندگی عبارتند از:

 

 

 

 

بیمه زندگی چیست و چه مزایایی دارد؟

افراد در بازه‌های مختلف از زندگی و در شرایط مختلف، به دنبال ایجاد شرایط مطمئن مالی برای خود و خانواده خود هستند. یکی از راه‌های تامین و حفظ آتیه مالی خانواده و فرد، بیمه زندگی است. بیمه زندگی که امروزه در سراسر جهان طرفداران زیادی دارد، در انواع مختلف و با پوشش‌های متنوع ارائه می‌شود تا در شرایط مختلف اعم از وقوع حوادث سرپرست خانواده، بازنشستگی، بیماری و … پشتوانه مالی مناسبی برای تمام اعضای خانواده فراهم کند.

 

سه دلیل عمده استفاده افراد از بیمه زندگی عبارتند از:

 

تامین آتیه و سرمایه در زمان بازنشستگی، از کارافتادگی یا پیری

تامین آتیه و سرمایه افراد خانواده در صورت وقوع حادثه برای سرپرست خانواده

استفاده از پوشش‌های مختلف برای جبران هزینه‌های مالی در شرایط خاص

عوامل تعیین کننده نرخ و شرایط بیمه زندگی

شرکت‌های بیمه برای جلوگیری از ایجاد ضرر مالی و ادامه فعالیت به شکل بلندمدت شرایط خاصی را برای تخصیص بیمه زندگی ایجاد کرده‌اند. این شرایط به خصوص از این نظر اهمیت دارد که این بیمه، بیمه‌ی بلندمدت است و در صورت انحلال شرکت بیمه امکان ادامه سرمایه‌گذاری از بین می‌رود.

 

عوامل تعیین کننده شرایط بیمه‌نامه‌ زندگی عبارتند از:

 

سن

سن مهم‌ترین عامل تعیین‌کننده حق‌بیمه در پروسه صدور بیمه های زندگی است. افراد در سنین مختلف ریسک‌های متفاوتی را تجربه می‌کنند و توانایی جسمی آن‌ها برای انجام فعالیت کاری نیز متفاوت است. همین امر باعث ایجاد شرایط مختلف در تنظیم بیمه زندگی می‌شود.

 

جنسیت

به طور علمی اثبات شده است که زنان در سراسر جهان، از طول زندگی بیشتری از مردان برخوردارند. این امر می‌تواند در تعیین نرخ و شرایط بیمه زندگی موثر باشد.

 

وضعیت سلامت و تاریخچه سلامت خانوادگی

بیمه زندگی به دلیل داشتن پوشش امراض خاص مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. شرکت‌های بیمه برای کاهش ریسک و ادامه حیات قبل از صدور بیمه زندگی وضعیت سلامت افراد و سابقه سلامت خانوادگی افراد را با دقت بررسی می‌کنند.

 

شغل و محیط کار

نوع شغل و میزان ریسک محیط کار، یک عامل تعیین‌کننده در بیمه های زندگی است. مدت اعتبار و مبلغ حق‌بیمه زندگی با توجه به شرایط مختلف کاری تعیین می‌شود که معمولا ریسک بیشتر حق‌بیمه بالاتری دارد.

 

اقسام بیمه‌‌ زندگی در جهان‌

اقسام بیمه‌‌ زندگی در جهان‌

انواع بیمه زندگی

بیمه زندگی انواع مختلفی دارد که در ادامه دسته‌بندی‌های کلی این نوع بیمه را توضیح می‌دهیم:

 

بیمه تمام زندگی

بیمه تمام زندگی، بیمه‌ای است که در صورت فوت فرد سرمایه فوت وی را به ذی‌نفعان بیمه‌نامه پرداخت می‌کند. این نوع از بیمه زندگی محدودیت زمانی ندارد و فرد می‌تواند تا زمان فوت و یا در بازه‌ی مشخصی از زمان حق بیمه پرداخت کند. در بیمه تمام زندگی در صورت فوت فرد در هر زمانی، سرمایه فوت به وارثان می‌رسد.

 

بیمه زندگی زمانی

بیمه زندگی زمانی ساده، که با نام بیمه زندگی به شرط فوت نیز شناخته می‌شود، از نظر شرایط پرداختی مانند بیمه تمام زندگی است با این تفاوت که بیمه‌نامه برای مدت محدود و مشخصی اعتبار دارد و سرمایه فوت در صورت فوت فرد در مدت اعتبار بیمه‌نامه پرداخت می‌شود. در بیمه زندگی زمانی، اگر حیات فرد تا پایان مدت بیمه‌نامه ادامه داشته باشد، هیچ سرمایه، اندوخته یا حق‌بیمه‌ای به فرد برگردانده نمی‌شود.

 

بیمه زندگی انفرادی و مشترک

تمامی بیمه های زندگی به صورت انفرادی و مشترک قابل خریداری هستند. بیمه زندگی مشترک نوعی از بیمه زندگی است که فرد می‌تواند یک نفر از اعضای درجه یک خانواده را همراه با خود و با پرداخت یک حق‌بیمه برای دو نفر، بیمه کند. به طور معمول بیمه زندگی مشترک از طرح‌های سرمایه‌گذاری و پس‌انداز است ولی به صورت زمانی نیز ارائه می‌شود.

 

بیمه‌‌‌های‌ پس‌انداز و سرمایه‌گذاری

بیمه‌‌‌های‌ پس‌انداز و سرمایه‌گذاری

بیمه مختلط پس‌انداز

بیمه زندگی مختلط پس‌انداز، انواعی از بیمه زندگی هستند که در ازای پرداخت حق‌بیمه، فرد از سرمایه فوت و پس‌انداز قابل بازگشت بهره‌مند می‌شود. برخلاف بیمه های زندگی زمانی که در صورت حیات فرد پس از پایان قرارداد، هیچ مبلغی برگشت داده نمی‌شود، در بیمه های زندگی پس‌اندازی، در صورت فوت فرد سرمایه فوت به بازماندگان پرداخت می‌شود و در صورت حیات فرد پس از پایان مدت بیمه‌نامه، فرد و ذی‌نفعان می‌توانند از سرمایه اندوخته به عنوان یک سرمایه مطمئن برای زمان پیری یا ازکارافتادگی استفاده کنند.

 

بیمه زندگی مختلط پس‌انداز انواع مختلفی دارد:

 

بیمه‌‌‌ زندگی و ‌‌سرمایه‌گذاری

بیمه‌‌نامه‌ پس‌ انداز با کاهش‌ ‌‌حق‌بیمه‌ در سال‌‌های‌ اول‌

بیمه‌‌نامه‌ پس‌ انداز با دو برابر سرمایه‌ در صورت‌ فوت

بیمه‌‌نامه‌ پس‌ انداز با دو برابر سرمایه‌ در صورت‌ حیات‌

بیمه‌‌نامه‌ پس‌ انداز با حق‌ انتخاب

بیمه مستمری

بیمه زندگی مستمری مناسب افرادی است که می‌خواهند در زمان حیات خود از یک سرمایه قابل اطمینان که پرداخت مستمر دارد استفاده کنند. در بیمه زندگی مستمری بیمه‌گذار در ازای پرداخت حق‌بیمه از یک سرمایه‌گذاری مطمئن برخوردار می‌شود تا هرزمان که خواست بتواند از این سرمایه اندوخته به شکل مستمری یا یکجا استفاده کند.

 

بیمه زندگی مستمری برخلاف بیمه زندگی زمانی، ریسک طول زندگی را نیز پوشش می‌دهد و در سنین بالا نیز قابل خریداری است.

 

بیمه زندگی مستمری انواعی دارد که عبارتند از:

 

مستمری‌ با برگشت‌ ‌‌حق‌بیمه‌

مستمری‌ متغیر

مستمری‌ مضاعف‌

مستمری‌ مخفف‌

مستمری‌ با فاصله‌

مستمری‌ بلافاصله

بیمه بازنشستگی

بیمه بازنشستگی همانطور که از اسم آن مشخص است برای تامین آتیه فرد و خانواده وی در زمان پیری و بازنشستگی است. با افزایش سن توانایی کار و کسب درآمد کاهش و در بسیاری از موارد هزینه‌های زندگی به طرز چشم‌گیری افزایش پیدا ‌می‌کند. بیمه بازنشستگی درآمد اضافه‌ای است که می‌تواند در سنین بالاتر و زمان بازنشستگی هزینه‌های اضافی را پوشش دهد.

 

بیمه زندگی گروهی

بیمه زندگی گروهی نوع جدیدی از بیمه زندگی است و همانطور که از اسم آن مشخص است به صورت گروهی صادر می‌شود. به طور معمول بیمه زندگی گروهی توسط گروه‌های مختلف مانند انجمن‌ها، شرکت‌ها و … خریداری می‌شود. این بیمه می‌تواند ویژگی تمام بیمه‌نامه‌های ‌زندگی نام‌برده را داشته باشد. بیمه زندگی گروهی از این بابت بسیار مورد توجه است که شرایط خرید آن بسیار آسان‌تر از بیمه زندگی انفرادی است و همچنین حق‌بیمه پرداختی برای آن نیز بسیار کمتر از بیمه زندگی انفرادی است.

 

معمولا بیمه زندگی گروهی با توجه به تعداد افراد گروه و پوشش‌های مورد نظر آن‌ها تنظیم می‌شود. اگر می‌خواهید بیشتر درباره شرایط بیمه زندگی گروهی بدانید مقاله بیمه زندگی گروهی چیست و مناسب چه کسانی است؟ را بخوانید.

 

طرح‌های بیمه زندگی

معمولا شرکت‌های بیمه برای انواع بیمه زندگی طراحی متنوعی ارائه می‌کنند. هرکدام از این طرح‌های سقف پوشش متفاوتی برای غرامت فوت یا امراض خاص دارد. تنوع طرح بیمه زندگی برای این است که همه بتوانند یک بیمه زندگی مناسب برای شرایط و بدوجه خود بخرند.

 

محاسبه نرخ ‌‌حق‌بیمه زندگی

محاسبه نرخ ‌‌حق‌بیمه زندگی

‌‌نحوه محاسبه نرخ حق‌بیمه زندگی و سرمایه‌گذاری

نرخ حق‌بیمه زندگی با توجه به نوع بیمه‌نامه و شرایط فردی و به کمک سه فاکتور زیر تعیین می‌شود:

 

جدول مرگ و میر

جدول مرگ و میر جدولی است که آماری از مرگ و میر جمعیت، سن مرگ، امید به زندگی و … را ارائه می‌کند. شرکت‌های بیمه برای تعیین حداکثر سن بیمه زندگی و سایر شرایط به این جدول مراجعه می‌کنند.

 

مقدار سود (تضمینی و مشارکتی)

به سرمایه‌ی افراد در بیمه زندگی، سود ثابتی به نام سود تضمینی تعلق می‌گیرد. درصد سود تضمینی برای دوسال اول 16%، دوسال دوم 13% و از سال پنجم به بعد 10% است. علاوه بر سود تضمینی سودی تحت عنوان سود مشارکتی نیز به درصد سود اضافه می‌شود.

 

هزینه‌های اداری و کارمزدها

هزینه‌های صدور بیمه که توسط بیمه مرکزی تعیین می‌شوند نیز روی مبلغ نهایی حق‌بیمه زندگی تاثیر دارند. مانند هزینه‌های اجرایی، کارمزد صدور و …

 

مزایای بیمه زندگی و سرمایه‌گذاری

بیمه زندگی علاوه بر تامین اندوخته و سرمایه، مزایا دیگری نیز دارد:

 

معافیت مالیاتی

سرمایه و اندوخته بیمه زندگی به طور کامل از مالیات معاف هستند و هیچ‌گونه مالیاتی به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد. علاوه بر این مالیات بر ارث به سرمایه فوت و اندوخته این بیمه تعلق نمی‌گیرد و این مبلغ به طور کامل و طبق قرارداد بلافاصله بعد از فوت فرد به وراث و ذی‌نفعان پرداخت می‌شود.

 

دریافت وام

از مزایای مهم داشتن بیمه زندگی و سرمایه‌گذاری، امکان دریافت وام روی سرمایه و اندوخته بیمه است. افراد می‌توانند بدون داشتن ضامن و وثیقه روی اندوخته بیمه وام دریافت کنند و همزمان در صورت نیاز از پوشش‌های این بیمه نیز استفاده کنند. سقف پرداخت این وام 90 درصد از ارزش بازخرید اندوخته است و سود وام نیز 4 درصد بیشتر از سود محاسباتی بیمه‌نامه است.

 

امکان تعیین استفاده کنندگان یا ذی نفع بیمه‌نامه توسط بیمه‌گزار

در این بیمه امکان مشخص کردن ذی‌نفع و وارث وجود دارد تا در صورت فوت، سرمایه فوت و اندوخته به ذی‌نفعان پرداخت می‌شود.

 

تعیین میزان پرداخت حق بیمه توسط خود بیمه‌شده

افراد می‌توانند با توجه به نیازهای خود و خانواده‌شان و همین‌طور وضعیت مالیشان شرایط بیمه زندگی مانند پوشش‌ها، حق‌بیمه و … را انتخاب کنند. بیمه‌شده زندگی امکان انتخاب میزان حق‌بیمه را دارد.

 

امکان تعیین مدت زمان بیمه زندگی توسط خود شخص بیمه‌گزار-

بیمه زندگی می‌تواند 10 ساله یا 30 ساله یا حتی برای تمام زندگی باشد. هرکدام از این قراردادهای بیمه عمز شرایط خودشان را دارند ولی بیمه‌شده می‌تواند انتخاب کند که می‌خواهد مدت زمان بیمه زندگیش چقدر باشد.

 

تعیین روش پرداخت حق بیمه توسط خود شخص بیمه‌گزار

برای خرید بیمه زندگی می‌توانید انتخاب کنید که حق بیمه‌تان را چگونه پرداخت می‌کنید. مثلا پرداخت‌های حق بیمه می‌تواند یک‌جا در همان زمان ثبت قرارداد باشد یا به‌صورت سه ماهه و شش ماهه و حتی یک ساله پرداخت شود.

 

امکان دریافت سود مشارکت

به همه انواع بیمه زندگی سود تضمینی و سود مشارکت تعلق می‌گیرد. نرخ سود قطعی برای شرکت بیمه متفاوت است و میزان آن بستگی به مبلغ اندوخته بیمه‌نامه دارد. برای اینکه بیشتر درباره نخحوه محاسبه سود بیمه زندگی بدانید مقاله آموزش کامل محاسبه سود بیمه زندگی شرکت‌های مختلف را بخوانید.

 

تبدیل بیمه زندگی به ضمانت نامه

با افزایش اندوخته و سرمایه بیمه زندگی، ارزش این بیمه‌نامه افزایش می‌یابد و به عنوان ضمانت‌نامه نیز استفاده می‌شود.

 

"پوشش

 

امکان بازخرید بیمه زندگی زودتر از موعد

بیمه‌شده می‌تواند هر زمانی که نیاز داشت سرمایه اندوخته بیمه خود را حتی از قبل از تمام شدن مدت قرارداد بازخرید کرده و تمامش را دریافت کند.

 

دریافت سرمایه‌گذاری بیمه زندگی به صورت یک جا یا مستمری ماهانه

بیمه شده همچنین می‌تواند سرمایه و اندوخته بیمه زندگیش را به‌صورت یک‌جا یا مسمتری ماهانه و سالانه دریافت کند.

 

فسخ

بیمه‌گذار این امکان را دارد تا در هر زمانی قرارداد بیمه زندگی را فسخ کند و ارزش بازخریدی بیمه را در هنگام فسخ قرارداد دریافت کند.

 

هماهنگ با تورم

برخلاف سپرده‌های بانکی که با گذشت زمان افت ارزش پیدا می‌کنند، بیمه زندگی شرایطی را برای افراد فراهم می‌کند تا بتوانند در طی سال‌های قرارداد بیمه ارزش سرمایه و اندوخته خود را حفظ کنند. این روش‌ها عبارتند از:

 

افزایش حق‌بیمه با توجه به درصد تورم و متناسب با سرمایه فوت و اندوخته (سالیانه بین 5 تا 20 درصد نسبت به سال قبل)

افزایش حق‌بیمه با درصد بیشتر از درصد افزایش سرمایه فوت

افزایش حق‌بیمه و ثابت نگه‌داشتن سرمایه فوت (افزایش سرمایه نهایی در صورت حیات فرد)

"استثنائات

 

 شرایط سنی بیمه زندگی

شرکت‌های بیمه معمولا برای صدور بیمه زندگی شرایط و محدودیت‌های سنی دارند. تقریبا بیشتر شرکت‌های بیمه برای افراد بالای 70 سال بیمه زندگی صادر نمی‌کنند.

 

ثبت‌‌نام بیمه زندگی بدون محدودیت سنی

برخی شرکت‌های بیمه محدودیت سنی کمتری برای صدور بیمه زندگی دارند. مثلا بیمه زندگی مان شرکت بیمه ایران تا 106 سالگی هم به افراد بیمه زندگی می‌فروشد. یا بیمه زندگی سامان برای افراد 80 ساله هم بیمه زندگی صادر می‌کند.

 

انواع پوشش بیمه زندگی

بیمه زندگی پوشش‌های مختلف و متنوعی دارد. به غیر از پوشش غرامت فوت دیگر پوشش‌های بیمه زندگی عبارتند از:

 

پوشش بیماری‌های خاص

پوشش فوت طبیعی و فوت براثر حادثه

پوشش نقص عضو و از کارافتادگی

پوشش تکمیلی هزینه‌های پزشکی

پوشش بیماری‌های خاص

پوشش بیماری‌های خاص

با خرید بیمه زندگی معمولا برای جبران هزینه‌های درمانی امراض خاص شامل سکته قلبی و مغزی و جراحی باز قلب و پیوند اعضای اصلی بدن و انواع سرطان هم بیمه می‌شویم. البته برخی شرکت‌های بیمه تعداد بیماری بیشتری را به‌عنوان امراض خاص پوشش می‌دهند و هزینه‌ بیماری‌های ام‌اس و هپاتیت و ایدرز را هم پرداخت می‌کنند. نکته قابل توجه این است که برای استفاده از این پوشش‌ها باید کمتر از ۶۰ سال داشته باشید و ابتلا به این بیماری‌ها در زمان اعتبار بیمه‌نامه اتفاق افتاده باشند. لازم به ذکر است که پوشش امراض خاص و شرایط پرداخت خسارت در شرکت‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است.

 

خوشبختانه طبق توافقی که شرکت‌‌های بیمه با یکدیگر دارند، اگر شما چند بیمه زندگی داشته باشید می‌توانید از همه بیمه‌نامه‌های خود خسارت مربوط به بیماری‌های خاص را بگیرید.

 

اگر می‌خواهید یک بیمه زندگی با بهترین پوشش امراض خاص را بخرید حتما مطلب پوشش امراض خاص بیمه زندگی کدام شرکت بهتر است؟ را بخوانید.

 

پوشش فوت طبیعی و فوت براثر حادثه

پوشش اصلی بیمه زندگی پوششش فوت است. درواقع اگر بیمه‌شده خدای نکرده فوت کند مبلغ سرمایه بیمه زندگی او به عنوان به غرامت به ذی‌نفعانش ئرداخت می‌شود. مبلغ این سرمایه بستگی به میزان حق بیمه پرداختی و سرمایه اولیه بیمه‌نامه دارد. اگر می‌خواهید بدانید که میلغ غرامت بیمه زندگی چگونه محاسبه می‌شود و به چه کسانی پرداخت خواهد شد مقاله مبلغ بیمه زندگی بعد از فوت چقدر است و به چه کسی تعلق می‌گیرد؟ را بخوانید.

 

البته پوشش غرامت فوت فقط مربوط به مرگ طبیعی نمی‌شود. اگر علت فوت بیمه‌شده حادثه باشد هم مبلغ مشخصی غرامت به بازماندگان پرداخت می‌شود. معمولا مبلغ غرامت فوت به‌دلیل حادثه با غرامت فوت طبیعی فرق می‌کند و حدود س تا 4 برابر سرمایه بیمه‌نامه است.

 

پوشش نقص عضو و از کارافتادگی

بیمه زندگی پوشش نقص عضو و از کار افتادگی هم دارد. یعنی اگر بیمه‌شده به دلیل حادثه یا بیماری دچار نقض عضو و از کارافتادگی شود مبلغی از سرمایه بیمه‌نامه به‌صورت مستمری یا یک‌جا به او پرداخت می‌شود.

 

آیا بیمه زندگی دفترچه خدمات درمانی دارد؟

بیمه زندگی دفترچه خدمات درمانی مثل دفترچه بیمه تامین‌اجتماعی یا خدمات درمانی ندارد. اما همان‌طور که گفته شد پوشش امراض خاص و پوشش درمان دارد که هزینه‌ خدمات پزشکی را پوشش می‌دهد.

 

بیمه زندگی چه خساراتی را پوشش نمی‌دهد؟

بیمه زندگی در بعضی از موارد از پرداخت سرمایه و یا فروش بیمه‌نامه خودداری می‌کند. اصلی‌ترین استثنائات بیمه زندگی عبارتند از:

 

خودکشی بیمه‌گذار در بیمه زندگی

خودکشی عمدی بیمه‌گذار در طول مدت بیمه، از استثناهای بیمه زندگی است و شرکت بیمه در این حالت سرمایه فوت پرداخت نمی‌کند. اگر خودکشی غیرعمد باشد، شرکت بیمه موظف است سرمایه را پرداخت کند. در این حالت معمولا شرکت بیمه به دنبال اثبات عمدی بودن خودکشی است و ذی‌نفعان نیز می‌توانند به دنبال اثبات غیرعمد بودن خودکشی باشند تا بتوانند از سرمایه و اندوخته بیمه‌نامه استفاده کنند. البته در بسیاری از موارد اگر زمان مشخصی از شروع بیمه‌نامه گذشته باشد (حداقل 3 سال) در صورت عمدی بودن نیز ذی‌نفعان می‌توانند سرمایه را دریافت کنند.

 

قتل بیمه‌شده به‌ دست ‌ذی‌نفع (استفاده‌کننده)

اگر هر یک از ذی‌نفعان به عمد بیمه‌گذار را به قتل برساند از سرمایه محروم می‌شود ولی سایر ذی‌نفعان می‌توانند سهم خود را دریافت کنند. لازم به ذکر است که اگر قتل در اثر دفاع از خود باشد، فرد می‌تواند این امر را ثابت و از حق خود استفاده کند.

 

جنگ

شرکت‌های بیمه ریسک جنگ را به دلیل داشتن عوارض و خسارات متفاوت تحت پوشش بیمه زندگی قرار نمی‌دهند. البته اگر فردی دارای بیمه باشد و در کشوری که درگیر جنگ است فوت کند، ذی‌نفعان باید اثبات کنند که فوت فرد در اثر جنگ و یا عملیات مربوط به آن نبوده است. اگر چنین چیزی اثبات نشود شرکت بیمه تنها اندوخته فرد را پرداخت می‌کند.

 

عملیات پلیسی عملیات نظامی محسوب خواهد شد.

 

فعالیت‌‌های خطرناک

فوت در اثر پروازهای اکتشافی، هر نوع تمرین و آموزش غواصی، پرواز هوایی، پرش با چتر نجات (سقوط آزاد)، هدایت کایت و یا سایر وسایل پرواز بدون موتور از پوشش بیمه زندگی خارج است و شرکت بیمه در این شرایط سرمایه فوت پرداخت نخواهد کرد.

 

تشعشعات هسته ای

اگر فرد اثر تسعشعات هسته‌ای یا عوارض ناشی از آن فوت کند، سرمایه فوت به وی تعلق نخواهد گرفت.

 

پوشش بیماری بیمه زندگی

پوشش بیماری بیمه زندگی

 

 

بیماری

افراد می‌توانند با پرداخت حق‌بیمه اضافی، پوشش امراض خاص را به بیمه‌نامه خود اضافه کنند. این پوشش برخی از بیماری‌های خاص و اعمال جراحی را تحت پوشش قرار می‌دهد.

 

لازم به ذکر است که اگر فرد در اثر بیماری ایدز یا هپاتیت در دو سال اول قرارداد فوت شود و یا در طول مدت قرارداد، اعتیاد به مواد الکلی یا مواد مخدر داشته باشد، تنها اندوخته بیمه پرداخت خواهد شد.

 

خروج غیرقانونی

درصورتی که فرد بیمه‌شده به صورت غیرقانونی و یا بدون پاسپورت از کشور خارج شود، سرمایه فوت بیمه‌نامه قابل پرداخت نخواهد بود.

 

شرکت‌‌های بیمه موظف هستند تمامی بیمه‌‌نامه‌‌های زندگی و ‌‌سرمایه‌گذاری خود را بر اساس قوانین و مقررات آیین‌‌نامه بیمه زندگی و ‌‌سرمایه‌گذاری صادر نمایند.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آمار سایت

1007
امروزامروز5
دیروزدیروز5
هفته جاریهفته جاری41
ماه جاریماه جاری140
آمار کلآمار کل1007